372 555 10 450

372 555 10 450

Heki Pügamine

Uute kasvude tekkimise soodustamiseks ja hea väljanägemise säilitamiseks tuleb heki pügamine regulaarselt ette võtta, olenevalt hekist vähemalt kaks või isegi kolm korda aastas.

HINNAD

Heki pügamine

  • Kõrgusega kuni 1m                1,60 €/jm
  • Kõrgusega  1-1,5m                3,20 €/jm
  • Kõrgusega 1,5 -2m                4,80 €/jm
  • Kõrgusega üle 2m                  6,40 €/jm
  • Heki istutamine                      3,50 €/tk

Vajadusel  lisandub   tõstuki  ja okste äraveo  maksumus
Heki istutamisel lisandub taimede maksumus.
Konsultatsioon   30 €/h
Hindadele lisandub käibemaks
Heki pügamine – töid teostame 7 päeva nädalas, vastavalt kokkuleppele kliendiga – kas tunnihinna, m² või kuuhinna alusel.

Heki pügamise päring

Hekilõikus

Et heki head vormi säilitada tuleb seda lõigata hilissügisel või varakevadel.
Liiga kaugele väljaulatuvad oksad tuleb ära lõigata koos kõikide kuivanud või haigete okstega.
Vastasel juhul ei kasva hekk mitte ainult väga laiaks, vaid see jääb ka seest tühjaks.
Okaspuude külgoksi tuleks tihedama heki saamiseks regulaarselt lõigata, kunagi ei tohi aga okaspuuhekki lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust kuid külgi tuleks küll mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda pügada.
Hooletussejäetud vana ülekasvanud ja hõreda heki saab korrastada, aga see nõuab suuri jõupingutusi ja veidi julgustki.
Laialehistel hekkidel tuleb teha tagasilõikus umbes 25 cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm.

vabakujuline hekk

Suure aia omanikuna võid lasta oma hekil vabalt kasvada ning seda kord aastats pisut lõigata. Liiga kaugele väljaulatuvad oksad tuleb ära lõigata koos kõikide kuivanud või haigete osktega. Pea meeles, et kuna vabakujuline hekk muutub lõpuks ikkagi väga laiaks, siis sobib selline hekk ainult väga suurtesse aedadesse.

Heki pügamise päring

Heki pügamine

heki hooldamine

Lisaks lõikamisele hoiab väike lisahooldus heki heas seisukorras. Kevadel puista põõsaste vahele kiht komposti (näiteks lehmasõnniku või kunstväetisega segatult). Sügisel võib puistata põõsaste ümber loomasõnnikut ja selle kevadel kergelt mulda kaevata. Elava heki puudus on, et see võtab pinnasest toitaineid ja niiskust ning tihedalt istutatud põõsad vajavad sellepärast lisatoitmist. See saab eriti ilmseks, kui heki kõrval on kas lillepeenrad või muru.

kujundatud hekk

Kui tahad hoida kitsast hekki ja anda sellele pilkupüüdvat vormi, siis on soovitav seda regulaarset pügada. Vastasel juhul ei kasva hekk mitte ainult väga laiaks, vaid jääb ka seest tühjaks. Hooletusse jäetud hekk näeb mõne aasta pärast välja vana ja inetu. Selle vältimiseks lõiks hekki kääridega paar korda iga kasvuperioodi jooksul, hoides heki alt laiema ja ülevalt kitsama. Nii pääseb ka kõige alumiste oksteni piisavalt valgust ja need säilitavad atraktiivse rohelise värvi. Hekki pügades liigu suubaga alt üles, trimmides külgoksi ennem tipuoksi. Soovitud kõrgusele horisontaalselt seotud nöör aitav saavutada ühtlase kõrgusega heki.
Heki pügamine

heki lõikamine esimesel kasvuaastal

Laialehised hekid lõika kohe pärast istutamist tagasi umbes poole kõrguseni. See soodustab külgokste kasvamist altpoolt ning nii muutub hekk tihedamaks. Oksi tuleks otstest lõigata ka külgedelt, et külgkasvud samuti kasvuhoo sisse saaksid. Heki kõrguse pärast ära muretse. Heki algne kõrgus taastub juba esimesel kasvuperioodil Külgoksi võib teist korda lõigata hiljem augustis, pärast seda esimesel kasvuperioodil enam hekki pügada ei ole vaja.

Okaspuude latvu ei tohiks pärast istutamist ära lõigata. Lase okaspuudel kasvada, kuni nad aastate pärast saavutavad soovitud kõrguse. Okaspuude külgoksi tuleks siiski tihedama heki saamiseks regulaarselt lõigata.

Esimesel kasvuaastal tuleks hekki pügada mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda. Mida sagedamini külgoksi lõigata, seda tihedamaks hekk muutub. Heki kasvatamiseks kasutatud taimede eripära on muidugi oluliseks faktoriks.  Kunagi ei tohi aga okaspuuhekki lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust.

heki lõikamine teisel kasvuaastal

Teisel kasvuperioodil tuleks laialehelistel hekkidel lõigata veel kord ladvad ära lõigata ja vajadusel ka külgoksi. Nii saavutab hekk järk-järgult oma õige kuju. Rusikareegel on, et korralik hekk peaks laiuses vähenema 10-20 cm ühe kõrguse meetri kohta. 50 cm lai ja 1,5 m kõrge hekk peaks seega alt olema 70 cm lai. Kui okaspuuhekk ei ole teisel kasvuperioodil veel soovitud kõrgust saavutanud, siis ei tohiks selle latvu veelgi lõigata, kuid külgi tuleks küll mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda pügada.

Heki pügamine

heki lõikamine järgmistel aastatel

Laialehistel hekkidel lõika kuni soovitud kõrguse saavutamiseni ülespoole kasvavad oksad igal aastal tugevasti tagasi. Kui soovid laia hekki, siis lõika külgoksi tagasi üsna ettevaatlikult, kitsa heki saamiseks aga tugevasti. Püramiidjat hekki saab kujundada esimestel kasvuaastatel, kuna siis kasvab hekk kevadel aeglaselt. Kolmandaks või neljandaks aastaks peaks hekk jõudma järk-järgult oma soovitud kõrguseni. Kui hekk on soovitud kõrguse ja kujuga, siis on oluline seda nii ka hoida. Sellepärast tuleb hekki lõigata vähemalt kaks korda aastas, juunis ja augustis. Kui okaspuuhekk jõuab soovitud kõrguseni, siis tuleb sellel ladvad maha lõigata. Edaspidi lõika nii latvu kui külgi igal kasvuperioodil kaks korda.

.

Heki pügamine

Vana heki taastamine

Hooletussejäetud vana ülekasvanud ja hõreda heki saab korrastada küll, aga see nõuab suuri jõupingutusi ja veidi julgustki. Laialehistel hekkidel lõika kõik oksad tagasi umbes 25 cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm. Seejärel eemalda haiged või nõrgad puud või põõsad ja istuta nende asemele uued. Säilita heki head vormi järgmise kahe aasta jooksul, lõigates seda sageli hilissügisel või varakevadel ning seejärel lase järgmise nelja-viie aasta jooksul hekil uuesti kasvada kuni oma algse kõrguseni. Okaspuuhekkidel lõika kõik küljeoksad tagasi peaaegu tüveni, kuni aias on rivi peaaegu paljaid puutüvesid. Kui sul natukene veab, siis arenevad puudel uued kasvud, mille soovitud vormis hoidmiseks pead sa põõsaid regulaarselt pügama. Kolme aasta pärast peaks hekk olema taas tihe ja noorenenud.