372 555 10 450

372 555 10 450

MIS ON MOES AIAS JA TOAS?

Milliste trendidega üllatab meid peatselt algav kevadhooaeg aias ja kodus?

Iga hooaja algus toob kaasa uued trendid, nii ka aiakujunduses ja –sisustuses ning loomulikult kodus. Sel aastal on moes nii mõndagi põnevat. Ehk kevad üllatab meid ka seekord mitme põneva trendiga.

Aiatrendid

Eelkõige on moes kõik pinnad taimede alla matta. Ei ole olemas liiga väikest krunti, terrassi, katuseaeda, kasvuhoonet või rõdu, et luua tõeliselt atraktiivne aed või endale oma väike oaas. Kõik pinnad kasutatakse ära ja pannakse elama.

Aed, terrassid ja rõdud rikkalikeks rohelisteks oaasideks

Terrass ja rõdu on tänapäeval elutoa pikendused – nende sisustamisel nähakse rohkem vaeva, et seal oleks mugav ja ilus olla. Kui varem tehti terrassid korda suveks, siis aina populaarsemaks on muutunud terrasside kasutamine aasta läbi. Seepärast on tõusujoones kõik, mida terrassidele paigutada ja millega seal hubast keskkonda luua: taimed, mööbel, kamin, väliköök ning kõiksugu aksessuaarid.

Ei puud terrassidel ega okaspuude minivormid rõdul ei ole enam haruldus – okaspuud annavad rohelust ka talvel ja väikesed lehtpuud toovad vaheldust suviste värviküllaste lillede vahele ja on pealegi oma kujuga huvitavad. Nii muutuvad ka terrassid ja rõdud justkui oaasiliteks miniaaedadeks.

Kevad on suurepärane aeg anda värskendust esimeste õitsvate sibullilledega, peagi ka klassikaliste võõrasemade ja sarvkannikestega ja maikuus lopsakate suvelilledega. Kui varem peideti köögiviljapeenar kaugesse aianurka, siis nüüd tuuakse need pigem enda vahetusse lähedusse. Ehk maitsetaimi kasvatatakse ühtaegu nii toiduks kui ka silmailuks, sest paljud maitsetaimed on ka väga efektse välimusega.

Aiakujunduse trendid
Katuse haljastus
Aia haljastuse trendid
Aiatrendid
Aiakujunduse trandid
Isekasvatamine

Isekasvatamise populaarsus kasvab

Isekasvatamise populaarsus üha kasvab ja sellega seoses kasvab ka hobiaednike hulk, eriti seda just noorema generatsionni seas. Kasvatushuvilisi lisandub ka oma aeda mitte omavate inimeste hulgast, sest paljusid taimi saab imelihtsalt kasvatada ka aknalaual. Tänu taimelampidele on see võimalikuks tehtud aastaringselt. Noorem põlvkond on teadlik puhtast toidust ja soovib ka ise maailma paremaks muuta ning oma toitu natukenegi ise kasvatada.

Trendikas on kombineerida köögiviljade madalakasvulisi vorme suvelillede ja maitsetaimedega. Näiteks tomatisorte, mida saaks istutada ka terrassipotti ning mis annaks rikkalikult saaki, on saada juba üsna palju. Lisaks aiale on popiuaarne näiteks suvikõrvitsa, paprika, maasikate ja muude köögiviljade kasvatamine ka rõdudel ja terrassidel.

Aias muutuvad aga üha menukamaks vanaemadeaegsed taimed. Järjest rohkem tuuakse välja vanu tuntud sorte, mille kõrvale on aretatud uusi. Populaarsed on meie kliimas kõige suuremate õitega talvekindlad pojengid, meeldivalt lõhnavad floksid, pika õitsemisajaga päevaliiliad, erinevad kõrgekasvulised taimed ja paljud teised.

Vertikaalne aiandus ja haljastus – nii õues kui ka toas

URBAN GREEN REVOLUTION

Vertikaalsed lillepotid seinale ja maha
Vertikaalsed peenrad

Kaasaegseim ja dekoratiivseim taimede kasvatusemeetod terves maailmas, võimaldades seda nii sees kui ka väljas, isegi väga väikestes kohtades. Ehk vähene ruum ei ole enam põhjuseks, et sa ka väikeses kohas väikest aeda pidada ei saa.
Verikaalne aiandus ja haljastus, vertikaalsed peenrad, taimeseinad, verikaalsed nurgapeenrad, vertikaalsed lillepotid, kastmissüsteemiga taimeepotid ja kastmissüsteemiga lillepotid – need kõik annavad meile lõputult lisavõimalusi ja oluliselt hooldusvabama ning vähem aeganõudvama taimekasvatuse.
URBAN GREEN REVOLUTION – toome rohelise tagasi meie ellu!

Vertikaalne taimesein

Ilu ja praktilisus koos

Sellekevadiseks kindlaks märksônaks on ilu ja praktilisuse kooslus.

Aiakraan-veepüstak_aeda

Igas aias on tähtsaal kohal vesi. Looklev ja sikutatav voolik üle aia on küll võimalus, aga tülikas ja mitte ilus. Trendiks on vesi vajaminevatest kohtadest atraktiivsete ja erikujuliste aiakraanide / veepüstakutega otse välja tuua, igale kohale oma väljund: peenra kõrvale, kasvuhoonesse, välikööki jne.

Aiakraan-veepüstik aeda
Aiakraan-veepüstak_aeda
Vihmavee kogumise nõud

Järjest iseenesest mõistetavaks muutub taimede kastmiseks vihmavee kogumine. Selle tulemusena on kujunemas hitiks erikujulised ja atraktiivsed vihmavee kogumise nõud ja tünnid, mille ülaosas on kasvukast taimedele ja lilledele, muutudes aias kogumisnõudest pigem pilgupüüdjateks.

Vihmavee kogumise tünnid

Kiires ja tempokas tänapäevas on tähtis tähelepanu pöörata võimalikult hooldusvabale taimekasvatusele. Siin tulevad appi erinevad ilmastikukindlad kastmissüsteemiga taime- ja lillepotid: tuppa, rõdule, aeda, kasvuhoonesse, kontorisse, kohvikutesse, äriruumidesse ja linnaruumi.
Kui kastmissüsteem on veevõrku ühendatav, siis on sinu taimed pidevalt hoolitsetud. Kastmissüsttemi õieti reguleerimisel pole vaja ka ülekastmist karta.
Kui istutate oma taimed taimepotis olava kastmissüsteemiga potti, saate vabaduse isegi kuni 6 nädalaks.
Pole probleemi kui lihtsalt unustad ja puhkusele sõites pole vaja enam iseehtatud süsteeme aretada või sõpru vahepeal kastma kutsuda.

Kastmissüsteemiga lillapott , kasvupott
Kastmissüsteemiga taimepotid
Terrassi kujundus

Silmapiirilt pole kadunud mahukad kasvu- ja lillekastid, amplid ja rôdupotid, mis on lisaks ka aiaosade eraldajad. Aeda ja terassi vaadatakse kui ühte tervikut kombineerituna erinevate kujunduselementidega, kus ilu ja praktilisus käivad käsikäes. Kaasaegsed ja põnevad aiavalguslahendused toovad esile taimi, tekitavad hubasust ja pikendavad valget aega hämaratel õhtutel. Järjest julgemalt kasutatakse aiakujukesi, skulptuure ja purskkaevusid.

Terrassi valgustus

Toataimed võtavad oma õigustatud koha sisustusmoes

Sisekujunduses teeb praegu ilma külluslik roheluse tuppa toomine, lopsakus ja troopika: erinevad palmid, sõnajalg, aaloe, kaktused ja erinevad lopsakate lehtedega taimed. Selle teadlik kombineerimine annab tulemuseks omanäolise ja seiklusliku tubase džungli.

Troopilised toataimed

Taimed toas on jälle moes! Küll aga tuleb rohelus tuppa kaasaegselt ja omamoodi – väikesed terraariumid, populaarsed koguvad õhutaimed ja tõelisteks hittideks on saanud ka kaktused ja sukulendid. Seda kõik kaasaegselt trendikates pottides, olles koosluses silmatorkavate kastekannude, mustriliste kinnaste ja kirjute kühvlitega.

On ju teada fakt, et taimed teevad meid õnnelikuks ja aitavad stressi leevendada, milleks siis jätta see luksus ainult õuetaimedele, kui me saame taimedega end ümbritseda ka kodus või kontoris.

Kokkuvõttes võib öelda, et rohkem isekasvatatud maitsetaimi, igasse tuppa väike džungel ja terrassid aasta läbi roheliseks.